Türkmeneli İnsan Hakları Derneğinin Katkılarıyla

 

Kerkük İlahi Grubu Sakaryalılarla Buluştu

 
   
 
 

 

Ramazan etkinliği kapsamında Sakarya Büyükşehir Belediyesi ile Türkmeneli İnsan Hakları Derneği Sakarya Kent Meydanı’nda Kerkük İlahi Grubunu Sakaryalılarla buluşturdu. Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Zeki Topçuoğlu ve Türkmeneli İnsan Hakları Derneği Sakarya Temsilcisi Dr. Eşref Kamil tarafından hazırlanan program’da Kerkük ilahı gurubu l ilahilerle manevi bir gece yaşattılar. Çok sayıda Sakaryaların katıldığı gecede ilahiler büyük beğendi ve takdir kazandı.

 

 


Gecede bir konuşma yapan büyükşehir belediye başkanı Topçuoğlu; “Türkiye ve çevre coğrafiyesinde oynanan oyunlardan bahsederek, Iraktaki Türkmenlerle her zaman manevi ve kültürel bir bağımız olduğunu, ana vatan her zaman Türkmenlerin yanında olacağını ve sahip çıkacağını” soyladı.

 

Türkmeneli İnsan Hakları Derneği Sakarya Temsilcisi Dr Eşref Kamil ise, konuşmasında Türkmeneli insanlar hakları derneği olarak Sakarya büyükşehir belediye başkanı  Sayın Zeki Toçoğlu’na katkılarından dolayı minnet ve şükranlarını sundu. Konuşmasına söyle devam etti:

 

 “Kerkük denince eminim ki her Türkün yüreği bir nebze olsa burkulur, insanın insanı acımasıca katlettiği bu coğrafiyede Türkmeneli’nde yaşayan ve mazlum milletler arasında yer alan Türkmenlere yıllarca uygulanan asimilasyon, baskıcı rejim, toplu katıamlar, işkenceler karşısında hiç bir zaman ırakta yaşayan Türkmenleri ne dilinden, ne dininden, ne örfünden ne de kültüründen asla vazgeçirmemişti, özelikle Türkiye’ye olan gönül bağlı hiç bir zaman aşınmamış, misakı milli sınırlar içersinde yaşan Türkmenleriz özümüz Türk sözümü Türk’tür her ne kadar aramızda  sınır olsa da dahi gönlümüzde o sınır hiç olmamıştı”. Irak Din Alimleri Konseyi Kerkük Sorumlusu Şeyh Adil Mollaoğlu ise, "Bu mübarek Ramazan ayının mağfiret günlerinde tüm İslam aleminin oruçları kabul olsun, dualarını Rabbim kabul buyursun. Milletimizin kültürünü anlatmak için. Sağ olsun Türkiye Hükümeti, Türk milleti her zaman Iraklı Türkmenlerin yanında. Ne mutlu bizlere milletimizi tanıtmak için 15 gündür buradayız. Milyonlarca Türk kardeşimizden dualarını iftar esnasında almak şerefi bize nail oldu. Rabbim bütün Müslümanların Ramazanlarını hayırlı, dualarını mübarek ve kabul etsin" dedi.

 

Gece yapılan duayla sona erdi